Şok İndirim Fırsatları ve ÜCRETSİZ KARGO SEÇENEKLERİ!
Whatsapp Destek Hattı
WhatsApp

İletişime geçmek için hemen tıklayınız

Tıklayınız

 

İADE VE DEĞİŞİM

 

Değişim ve İade Koşulları:

 

- SATIN ALDIĞIM ÜRÜNÜ HANGİ KOŞULLARDA DEĞİŞTİREBİLİR VEYA İADE EDEBİLİRİM?

 

Hakoci.Com' dan alınmış olan ürünler kullanılmadığı, orijinal kutusunda ve içinde bulunan ambalajlar zarar görmediği, faturasının ve tüm tamamlayıcı aksesuarları hasarsız ve eksiksiz gönderildiği takdirde aynı ürünün başka bir bedeni veya rengiyle değiştirilir veya iade edilebilir.

 

- DEĞİŞİM VE İADE SÜRELERİ NEDİR?

 

Değiştirme işlemleri müşteri ürünü teslim aldıktan sonraki 30 (otuz) gün içerisinde kargoya teslim etmelidir. 30 günü aşan ürünlerin değişimi yapılmamaktadır. İade işlemlerinde ise, müşteri ürünü teslim aldıktan sonra 14 (on dört) gün içerisinde kargoya teslim etmelidir. 14 günü aşan ürünlerin iadesi yapılmamaktadır.

 

- ÜRÜNÜMÜ DEĞİŞTİRMEK VEYA İADE ETMEK İÇİN NE YAPMALIYIM?

 

Değişim veya İadesi istenen ürün mümkünse orijinal ambalajında güvenli bir şekilde paketleyin ve beraberinde gönderilen Değiştirme / İade Formu (eksiksiz doldurup imzalanarak) ve faturası ile birlikte aşağıda belirtilen iade adresine gönderilmelidir.
Güneşli Mahallesi, 1277 Sokak, Aksakal İş Merkezi, Apt.No:52/41 Kat:4  34212 Bağcılar / İSTANBUL -  Tel: 0 212 512 40 12 

 

- İADE KOŞULLARI NELERDİR?

 

Hakoci'den satın aldığınız ürünü, kargodan teslim aldığınız günden itibaren 14 gün içinde iade koşulları dahilinde kargo bedelini ödeyerek iade edebilirsiniz. Eğer ürün iade koşullarını karşılamıyorsa ürün adresinize geri gönderilebilir.
Ürünlerin cayma hakkı dahilinde iade alınabilmesi için satın alınan ürünün orijinal kutusunda ve içinde bulunan ambalajlara zarar verilmemiş olması, faturasının ve tüm tamamlayıcı aksesuarlarının hasarsız ve eksiksiz gönderilmesi gerekir.

 

- DEĞİŞİM VE İADE İŞLEMLERİNDE KARGOYU KİM ÖDER?

 

Değişim ve iade işlemlerinde kargo masrafı müşteriye aittir.

 

- HATALI ÜRÜNLERDE AYNI KOŞULLAR GEÇERLİ Mİ?

 

Hakoci.Com, hatalı ürünü ücretsiz değiştirmeyi ve kargo masrafını karşılamayı taahhüt eder. Paketi ve ambalajı zarar görmemiş ancak paket içerisinden hatalı çıkan ürün 14 (on dört) gün içerisinde "Değiştirme / İade Formu" eksiksiz doldurulup imzalanarak, faturası ile birlikte aşağıda belirtilen iade adresine gönderilmelidir.

 

- FİRMA ADINA YAPILAN ALIŞVERİŞLERDE İADE FATURASI GEREKLİ Mİ?

 

Firma adına yapılan alışverişlerde ürünün iadesi veya farklı bir ürünle değişimi için "ürün iade faturası" gönderilmesi gerekmektedir. Ürün iade faturası olmayan ürünler teslim alınmaz. Ancak aynı ürünün farklı bedeni veya rengi için yapılan değişimlerde iade faturası gerekmemektedir.

 

- DEĞİŞİM VE İADE ADRESİNİZ NEDİR?

 

Güneşli Mahallesi, 1277 Sokak, Aksakal İş Merkezi, Apt.No:52/41 Kat:4  34212 Bağcılar / İSTANBUL Tel: 0 212 512 40 12

 

 

 

İade Durumu:

 

- ÜRÜNÜMÜ GÖNDERDİM. İADEM NE ZAMAN YAPILIR?

 

Değiştirme / İade Formunu doldurup geri gönderdiğiniz ürün, iade onayı için bazı incelemelerden geçer. Talebiniz kabul olduğunda para iadeniz, alışverişinizde kullanmış olduğunuz hesabınızın ait olduğu bankaya, iadenizin onaylandığı anda otomatik olarak yapılır. Hakoci.Com tarafından iade işlemi bankanıza yapıldığı an, hesabınıza tanımlı olan e-posta adresinize işlem detaylarını gösteren bir dekont gönderilir. Bu dekontu içeren e-posta elinize ulaştıysa, Hakoci.Com tarafından bankanıza yapılan iade ödemesi tamamlanmış demektir. Bankanızın bu tutarı kart veya banka hesabınıza yansıtma süresi ise bankanızın işlem sürecine göre değişkenlik gösterir.

 

- İADE BAŞVURUMUN DURUMUNU NASIL ÖĞRENEBİLİRİM?

 

İade talebiniz kabul veya reddedildiğinde e-posta yoluyla bilgilendirme yapılır.

 

- İADE TALEBİM NEDEN REDDEDİLDİ?

 

Eğer taahhüt edilen iade koşulları yerine getirilmediği taktirde iade talebiniz reddedilir. Eğer tarafınıza herhangi bir ret nedeni belirtilmemişse ya da belirtilen iade koşullarına aykırı bir durum olduğunu düşünürseniz [email protected]  adresinden bize ulaşabilirsiniz.

 

- TAKSİTLE ALDIĞIM ÜRÜNÜN İADESİ NEDEN TAKSİTLE YAPILIYOR?

 

Taksitlendirilmiş kredi kartı alışverişi iadelerinde, Hakoci.com tarafından tutarın tamamı kredi kartınızın ait olduğu bankaya tek seferde ödenir. Ancak bankaların iç işleyişleri nedeniyle, bu tutarlar banka tarafından kartınıza sipariş sırasında seçtiğiniz ay kadar taksitle iade edilir. İade ödemelerinin taksitle yapılmasında Hakoci.Com'un herhangi bir dahili olmayıp detaylı bilgi için bankanızla iletişime geçmeniz gerekir.